Spousta řidičů tvrdí, že nabíjet elektromobil je peklo. Trvá to dlouho a je k tomu potřeba spousta elektřiny. Je to ale pravda? Na to odpovídáme v článku.

Potenciální zájemce o koupi elektromobilu může i v dnešní době odradit celá řada věcí. Pořád není vybudovaná dostatečná infrastruktura pro nabíjení elektromobilů, cena stále není dostatečně příznivá a domácí elektro nabíječky nabíjejí velice pomalu. Je tomu ale opravdu tak?

Doba nabíjení

Alespoň u třetího případu to pravda není. Tedy alespoň z části. Domácí nabíječka elektromobilů je totiž poměrně drahá, ale na druhou stranu umí nabíjet velice rychle. Rychlost ale závisí na samotném elektromobilu, ne tolik na nabíječce samotné.

Některé elektromobily je možné dobít velice rychle, u jiných to zase bude trvat delší dobu. A není jednoduché na první pohled říct, jak dlouho vlastně bude nabíjení trvat. A to je obrovská nevýhoda oproti klasickým automobilům se spalovacími motory. Zjistit, jak dlouho bude trvat nabíjení vybraného elektromobilu, je totiž mnohem větší věda, než se na první pohled může zdát.

Nejdřív rychle, pak pomalu

Domácí nabíječka na elektroauta musí v první řadě umět rychle nabíjet. Pokud má nižší výkon, bude i nabíjení trvat mnohem delší dobu. Obecně se ale dá říct, že dobití auta do 80% kapacity trvá opravdu krátkou dobu, v některých případech jen několik minut. Při nabíjení z klasické sítě během několika hodin, ale i to je pořád přijatelný čas.

Proč je nabíjení do 80 % rychlé a poté už to jde pomalu? Tento fenomén je způsoben samotnými bateriemi. Ty totiž nejsou schopné udržet maximální výkon po celou dobu nabíjení, což je na druhou stranu logické. Pokud by baterie držely maximální výkon po celou dobu nabíjení, velice rychle by došlo k jejich opotřebení. A to žádný majitel elektromobilu rozhodně nechce. Baterie v moderních elektromobilech ale naštěstí vydrží i několik let, takže potenciální zájemci rozhodně nemusí mít strach.